Design Möbler
1161360
Arne Jacobsen
(1902-1971)

ARNE JACOBSEN, stolar, 5 stycken, 'Myran', för Fritz Hansen, Danmark, 1970-tal.

Märkta undertill. Formpressad lackerad sits. Underrede av metall. Benavslut av svart plast. Sitthöjd 43. Bredd 41. Djup 43. Höjd 78 cm.

Slitage. Repor. Märken. Färgbortfall.

Utropspris
5 000 SEK