SERVISDELAR, 70 delar, porslin, "Blå Måsen", Bing & Gröndahl, Danmark.

Bestående av:
12 mattallrikar, diameter 24 cm (en med smärre nagg, två av andra sortering.)
12 förrättstallrikar, diameter 21,5 cm (en skadat).
10 skålfat, diameter 21,3 cm (fem av andra).
10 fat, diameter 17,5 cm (6 av andrahand
9 koppar med fat (1 kopp samt 6 fat av andra hand)
3 assietter, diameter 16 cm (2 av andrahand).
1 serveringsfat, längd 38 cm.
1 såsbåt, längd 23 cm.
1 serveringsfat, längd 26,5 cm (andrahand).
1 serveringsfat, längd 28 cm.
1 skål, längd 24 cm (andrahand).
1 ljusstake (andrahand).
1 salt och pepparkvarn.
1 sockerskål med lock, längd 12 cm.
2 fat, längd 18,5 cm (andrahand, en med nagg).
1 skål, diameter 13,5 cm (andrahand).
1 fat, diameter 9,5 cm.
1 vas, höjd 6 cm (andrahand).
1 tekanna med lock, höjd 24 cm.

Slitage, flera andra sortering, smärre nagg på få.

Utropspris
4 000 SEK