SKRIVBORD, s.k partners desk, senempire, Sverige, omkring 1800-talets mitt.

Tredelat dubbelsidigt skrivbord fanerat med masurbjörk. Skivan med sex lådor. Två hurtsar med fyra dörrar och bakomliggande lådor. Längd 149, bredd 85, höjd 77 cm.

Slitage, smärre skador, senare beslag av mässing.

Utropspris
6 000 SEK