PIA TÖRNELL, objekt, 3 st, keramik, ur "Pro arte"-kollektionen, Rörstrand
Vas, höjd 22 cm.
Kanna, höjd 12 cm.
Skål, diameter ca 29 cm.
Obetydligt ytslitage. Smärre märken.
Den keramiska fabriken Rörstrand grundades 1726 i Stockholm och har i snart 300 år varit en av de ledande fabrikerna i Sverige. I början tillverkades främst fajanser med blå underglasyr från förebilder i Delft och Rouen. På 1890-talet inleddes en tradition av att anlita konstnärliga medarbetare för att designa servismönster. Kända formgivare genom tiderna har varit Louise Adelborg, Edward Hald, Gunnar Nylund, och Hertha Bengtsson. Oförglömliga serviser som "Swedish Grace", ”Mon amie” och "Blå eld" finner än idag sin plats i svenska hem.
Läs mer