BORDSPENDYL, München, 1800-talets början, empire.

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "SEBASTIEN KRANZ MÜNCHEN". Putto hållande kärlekens flammande hjärta, stående vid urhus med beslag i form av lejonmaskaron, åror, och sjödjur. Längd 17, bredd 10, höjd 23 cm.

Slitage, emaljnagg vid nyckelhål, ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK