BRICKBORD, 1900-talets början.

Bricka av porslin med polykrom dekor av Ludvig XIV och flera av hans mätresser. Bricka med Sevresliknande märke. Underrede av trä i form av bambu. Brickans diam 49 cm. Höjd inkl underrede 70 cm.

Brickan med slitage. Underredets sarg skadat och löst. Underrede inte ursprungligt tillhörande bricka.

Utropspris
5 000 SEK