BORDSPENDYL, Franrike, 1800-talets början, empire.

Förgylld och patinerad brons. Vitemaljerad urtavla märkt "Roy à Paris". Krön med hjälm, sköld, svärd och putto. Längd 22, bredd 14, höjd 35 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Slitage.

Utropspris
8 000 SEK