Fanerad med valnötsrot. Med lådor och fack. Längd 70, bredd 54, höjd 124 cm. Nyckel finns.
Skador, slitage. Del av genombruten dekor skadad, varav delar saknas. Lådor på sidan låsta och nyckel saknas.