Design Övrigt
1167344
Royal Copenhagen
Arnold krog, servis, 65 delar, "blå vifte", royal copenhagen, danmark, 1900 talets andra hälft

ARNOLD KROG, servis, 65 delar, "Blå Vifte", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Bestående av:
16 mattallrikar, 1212/11519, diameter 25,6 cm (4 med nagg).
10 sopptallrikar, 1212/11514, diameter 25,7 cm.
16 förrättstallrikar, 1212/11521, diameter 19,7 cm.
11 skålar, 1212/11525, diameter 17,5 cm (en med nagg och spricka).
1 skål, 1212/11526, diameter 22,7 cm.
2 ovala serveringsfat, 1212/11507, längd 30,4 cm.
2 såsbåtar, 1212/11550.
2 störra serveringsfat, 1212/11509 samt 1212/11508, längd 38,5-42 cm.
2 terriner med lock, 1212/11503 samt 1212/11506.
2 fat, 1212/11551, längd 21 cm.
1 kanna, 1212/11556.

Andrasortering. Fåtal med nagg, en med spricka.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Utropspris
5 000 SEK