SOFIA GISBERG, hyllningsadress i läderfodral, daterad 1889
Handmålad hyllningsadress tillägnad Kapten Filip Slöör. Rik dekor av bland annat blommor och delfiner.
I fodral av lädermosaik, invändigt med sidentyg. 40 x 30 cm.
Fodral med smärre slitage, nötta hörn. Papper med enstaka obetydlig fläck.
Sofia Gisberg utbildades till mönsterritare vid Slöjdskolan i Stockholm, där hon senare även blev överlärare. Hon gick även målarskola hos konstnären Kerstin Cardon.
Gisberg har formgivit både bruksföremål och nobeldiplom. Hon finns även representerad på Nationalmuseum i Stockholm.