Konst Övrigt
1167945
Sofia Gisberg
(1854-1926)
Sofia gisberg, hyllningsadress i läderfodral, daterad 1889

SOFIA GISBERG, hyllningsadress i läderfodral, daterad 1889

Handmålad hyllningsadress tillägnad Kapten Filip Slöör. Rik dekor av bland annat blommor och delfiner.
I fodral av lädermosaik, invändigt med sidentyg. 40 x 30 cm.

Fodral med smärre slitage, nötta hörn. Papper med enstaka obetydlig fläck.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V16
Övrigt

Sofia Gisberg utbildades till mönsterritare vid Slöjdskolan i Stockholm, där hon senare även blev överlärare. Hon gick även målarskola hos konstnären Kerstin Cardon.
Gisberg har formgivit både bruksföremål och nobeldiplom. Hon finns även representerad på Nationalmuseum i Stockholm.

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

700
65
72
Utropspris
3 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
16 aug 18:31
700 SEK
11 aug 20:01
500 SEK