Fäste av förgylld mässing och med lejonkappa. Svärtad samt metalllindad kavel. Tveeggad klinga med två blodrännor. Klinga med graverad och förgylld dekor samt med texten "Konungen" och "Fäderneslandet". Vid fästet en portepé. Baljan av svärtat stål. Längd ca 99 varav klingan ca 86 cm.
Smärre slitage.