Madeleine Pyk – en samling F769

SKRIVBORD OCH KARMSTOL, Nyrenässans, 1800-talets slut.

Skrivbord och karmstol av valnöt och furu, bordet med löstagbar uppsats, tre lådor och två skåp. Karmstolen med skuren dekor, armlänen med vädurshuvuden. Bordets längd 123, bredd 72, skrivhöjd 76, total höjd 128 cm. Karmstolens sitthöjd ca 47, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage, repor, märken, fläckar, avslag. Nyckel finns.

Utropspris
5 000 SEK