LJUSSTAKAR, 3 par, mässing resp tenn, Skultuna resp Santesson, Stockholm. 1800-talets andra hälft resp tidigt 1900-tal.

Balusterformade- resp nedåt avsmalnande svärtade träskaft. Tennljusstakar med kvadratisk fot och kulfötter. H 12-20.

Slitage, bucklor, repor.

Utropspris
1 000 SEK