Utdragbart matbord med två iläggsskivor och två förlängningsskivor. Bordet fanerat med mahogny på fyrdelad pelarfot med skuren dekor. Extra stödben medföljer. Längd (121+51+51+62+62) totalt ca 347, bredd 125, höjd 77 cm.
Senare utförda skivor och stödben. Smärre skador, lagningar och slitage.