ROLF SWEDBERG, olja på duk, signerad RS.
Stilleben med gröna äpplen och vit vas. 33 x 42 cm. Bildkonstnär och skulptör. Studerade vid Otte Skölds målarskola och vid Konstakademien. Målade från början abstrakt, men från 1960-talet ett mer informellt skapande i djupare färger. Han var också en av Sverige mest uppmärksammade tennskulptörer. Ställde ut flitigt i Sverige samt i London och Helsingfors. Representerad vid Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Museet, Gustaf VI Adolfs samlingar, Gripsholms Slotts porträttsamling, Kalmar museum, Västerås museum, Norrköpings museum och Norrbottens Museum. Ledamot av Norrbottens Akademien.
Ställvis krackelerad. Ställvis slitage.
Enligt påskrift på spännram utförd år 1947 under studietiden vid Otte Skölds målarskola i Stockholm.