Förgylld brons och marmor. Vitemaljerad urtavla märkt "á Paris". Dekor av parställda svanar, facklor. Längd 25, bredd 13, höjd 37,5 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Marmor lagad. Marmornagg. Nagg runt nyckelhål. Förgyllning ställvis med slitage.