MATBORD, senempire, 1800-tal.

MATBORD, senempire, 1800-tal.

Mahogny och mahognyfaner. Oval skiva av mahogny på centralfot. Snidad dekor. Längd 97, bredd 124, höjd 74,5 cm. Tre moderna iläggsskivor av mahogny med längd 42 cm vardera. Tre iläggsskivor av masonit med vardera längd 42 cm. Total längd 349 cm.

Slitage, fanerskador, fläckar.

Utropspris
4 000 SEK