BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första kvartal, empire.

Förgylld brons. Delvis emaljerad urtavla. Urtavla märkt "LEROY A PARIS". Dekor av kvinnofigur och musikinstrument. Längd 30, bredd 13, höjd 48 cm.

Musiksträngar saknas delvis. Ställvis sliten förgyllning. Emalj med små sprickor.

Utropspris
10 000 SEK