Klockor & Ur Bordsur
1170386
BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första kvartal, empire.
Bordspendyl, frankrike, 1800 talets första kvartal, empire

Förgylld brons. Delvis emaljerad urtavla. Urtavla märkt "LEROY A PARIS". Dekor av kvinnofigur och musikinstrument. Längd 30, bredd 13, höjd 48 cm.

Musiksträngar saknas delvis. Ställvis sliten förgyllning. Emalj med små sprickor.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V2
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
10 000 SEK