BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första kvartal, empire.

Förgylld brons. Urhus upphängt mellan fyra kolonner med korintiska kapitäl, samt lagerkransar och blomstergirlanger. Otydligt märkt. Längd 25,5, bredd 13, höjd 51 cm.

Pendelupphängning skadad. Ställvis sliten förgyllning. Urtavla med slitage.

Utropspris
8 000 SEK