IKON, tempera på pannå, risa i silver, kontr. Yakov Lyapunov, S:t Petersburg Ryssland 1898-1903, mästarstämpel AC.

Selected Saints, i.a. Foolish Basil the Blessed, Martyr Evdokia, St. Prince Vladimir. 36x31 cm.

Målningen med ställvis omfattande slitage, skador. Åldersrelaterat slitage.

Начало XX века
Кострома, проб. Мастер А,С

Utropspris
1 800 EUR