BORDSUR, bronspatinerad zink. Frankrike, omkring 1900.

Skyltmärkt "Amour et Psyche. D'apres Canova (Musée du Louvres), på marmorsockel, vitemaljerad urtavla. Höjd ca 53, längd 52 cm.

Pendel saknas. Ej funktionstestad. Smärre nagg på sten. Emaljskador. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK