MEISSEN, vaser, 2 st, porslin, Tyskland, 1900-tal.
Handmålad dekor i blått av blommor. Höjd 24,5-29 cm.
Stor vas med fotringsnagg. Litenvas andrasortering.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.