LARS NILSSON,olja och tempera på duk monterad på masonit, signerad och daterad a tergo -89.
Ur serien "Hustler", 50 x 50 cm
Hål efter uppfästning
Lars Nittve: Ritual ecstasies, Art Forum, mars 1989.
Daniel Birnbaum, Erik van der Heeg, Sven-Olov Wallenstein, Hype magazine, 1 1989