Rund vitemaljerad urtavla med romerska siffror inskrivet i postament med flankerande pelare och kvinnofigur, nederdel med dekor av krigiska emblem, längd 30, höjd 39 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Ej genomgången. Repor. Smärre slitage. Figur något lös