Två flaskschatull. Det större fanerat med mahogny, sengustavianskt, med fyra slipade flaskor. Propparna med silvermonteringar från tidigt 1900-tal, schatullets längd 37, bredd 15, höjd 30 cm. Det mindre fanerat med björk med två glasflaskor, schatullets längd 16, bredd 12, höjd 22 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, repor, märken, smärre fanerbortfall. Två flaskor i det större schatullet skadade.