Diverse Övrigt
1176321
FLASKSCHATULL, två stycken, sengustaviansk omkring år 1800 och 1800-tal.
Flaskschatull, två stycken, sengustaviansk omkring år 1800 och 1800-tal.

Två flaskschatull. Det större fanerat med mahogny, sengustavianskt, med fyra slipade flaskor. Propparna med silvermonteringar från tidigt 1900-tal, schatullets längd 37, bredd 15, höjd 30 cm. Det mindre fanerat med björk med två glasflaskor, schatullets längd 16, bredd 12, höjd 22 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage, repor, märken, smärre fanerbortfall. Två flaskor i det större schatullet skadade.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Utropspris
4 000 SEK