MATBORD, sengustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Mahogny och mahognyfaner. Sarg med dekor av pärlbård, kannelerade ben. Tre iläggsskivor varav en med sarg (endast en fanerad) à 60 cm vardera. Löst stödben medföljer. Diameter 120, höjd 76 cm.
Slitage. Repor. Märken.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.