Målkärl, okänd mästare, troligen 1700-tal, höjd 25. Skänkstop, Nicolaus Justelius, Eksjö 1812, höjd 19,5. Dryckesstop, sk bukstop, Anders Morström, Falun 1787, höjd 23. Fat, troligen Tyskland, 1800-talets slut, diameter 19,5 cm.
Slitage och lagningar.