1176598
STOP SAMT FAT, fyra delar, tenn, 1700-tal och 1800-tal.
Stop samt fat, fyra delar, tenn, 1700-tal och 1800-tal.

Målkärl, okänd mästare, troligen 1700-tal, höjd 25. Skänkstop, Nicolaus Justelius, Eksjö 1812, höjd 19,5. Dryckesstop, sk bukstop, Anders Morström, Falun 1787, höjd 23. Fat, troligen Tyskland, 1800-talets slut, diameter 19,5 cm.

Slitage och lagningar.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Utropspris
3 000 SEK