Slagbord med oval form, två slag och enkla grindar. Underrede med delvis svarvad dekor. Längd (39,5+32,5+39,5) totalt ca 112, bredd ca 105, höjd ca 74 cm.
Smärre skador, lagningar och kompletteringar. Något instabilt. Maskstunget. En grind något lös.