Underdelarna på lösa socklar. Lackerade skåp med metallbeslag. Underdelarna med fyra lådor och ett dörrpar vardera. Överdelarna med vitrin och ett dörrpar vardera. Underdelarnas bredd 106, djup 46, höjd ca 89 cm (inklusive socklar). Överdelarnas bredd 106, djup 34, höjd 45 cm vardera. Nyckel finns.
Smärre slitage, repor, märken.
Enligt uppgift inköpta vid IKEA 1969.