Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Erik Chambert

(Sverige, 1902-1988)
Erik Chambert
(Sverige, 1902-1988)

ERIK CHAMBERT, fåtöljer ett par, 1920-/1930-tal.

Fanerade i delvis mörkbonad björk. Svängda karmar och ben. Stoppad sits och lös stoppad rygg. Sitthöjd ca 40 cm.

Smärre slitage. Repor. Märken.

Formgivare

Erik Chambert (1902-1988) var formgivare och konstnär. Chambert arbetade under sin långa karriär främst som möbelarkitekt i familjeföretaget Chamberts Möbelfabrik i Norrköping. Chambert fick sitt genomslag genom utställningar som Stockholm 1930, Chicago 1933, Paris 1937 och New York 1939. Under 1940-50-talet utvecklade Chambert en personlig stil med mer raffinerade modeller. Hans möbler var ofta av hög kvalitet med tanke på hans bakgrund som snickare. Några av Chamberts ikoniska möbler är stolen "Poem" samt skåpet "Livets Vägskål". Han blev också erkänd som konstnär med sina abstrakta verk under 1950- och 60-talet.

Utropspris
15 000 SEK

Christian Olsén
Christian Olsén
+46 (0)703 09 56 57

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13