Konst Grafik
1180734
Carl Andreas Dahlström
(1806-1869)
Carl andreas dahlstrÖm, 27 st litografier, 1848/1849.

CARL ANDREAS DAHLSTRÖM, 27 st litografier, 1848/1849

21 st litografier ur "Europeiska Nationerna, deras seder, bruk och klädedregter" 1848.

6 st litografier ur "Om Skandinavien och dess nybyggare" 1849. Med bilder av Skandinaviska dräkter.

Bladstorlek 24,5x16 cm.

Missfärgningar. Slitage. Ställvis blad med fläckar. Ställvis blekt.

Utropspris
3 000 SEK