CARL ANDREAS DAHLSTRÖM, 27 st litografier, 1848/1849
21 st litografier ur "Europeiska Nationerna, deras seder, bruk och klädedregter" 1848.
6 st litografier ur "Om Skandinavien och dess nybyggare" 1849. Med bilder av Skandinaviska dräkter.
Bladstorlek 24,5x16 cm.
Missfärgningar. Slitage. Ställvis blad med fläckar. Ställvis blekt.