SKÅP, s.k stolpskåp, barockstil, tidigt 1900-tal.

Målat skåp med skuren och svarvad dekor. Överdel med två dörrar. Underdel med dörr med Gyllenstiernska vapnet, bakomliggande låda och hyllor. Märkt invändigt: "Emil Nordström snidat och måladt detta skåp" samt utvändigt: "E NORDSTRÖM PINXIT MDCDXV" (1915). Bredd 48, djup 42, höjd 158 cm.

Skador, slitage, lagningar, bortfall av mindre delar och färgbortfall. En list medföljer löst. Lukt. Nyckel saknas.

Skåpets skurna och målade dekor kan möjligen vara utfört av den östgötske konstnären Otto Emil Nordström, född 1863.

Utropspris
4 000 SEK