CHANEL, väska, "Rainbow Small Quilted Caviar Le Boy Bag", Spring 2018
Axelremsväska i quiltat regnbågsfärgat caviar-läder med foder i gul textil. Kedja och detaljer i vitmetall. Ett innerfack. Numrerad (tillverkningsår 2018). Med äkthetscertifikat, dustbag samt box. Bredd 15 cm, höjd 10 cm, djup 7 cm.
Smärre slitage.
Chanel är ett franskt modehus grundat 1910 av Gabrielle Bonheur Chanel, mer känd som Coco. Coco Chanel inledde sin karriär som sömmerska och sångerska men startade 1910 en modistbutik. År 1913 inrättade hon en annan butik i Deauville, där hon introducerade vardagliga kläder som var lämpliga för fritid och sport. Chanel bidrog till att kvinnor världen över slutade att använda korsett, fick en sportigare och ledigare siluett med inspiration från männens garderob i materialet jersey som tidigare främst använts till underkläder. ”Den lilla svarta”, med hänsyftning på knäkorta, svarta eleganta men enkla klänningar är också något som förknippas med Coco Chanel. Coco gjorde även tyget tweed populärt vilket syns i den klassiska ”Chanel-dräkten” som är tvådelad dräkt med knälång kjol och kavaj. Andra designikoner signerad Coco Chanel är den quiltade väskan ”2.55”.