BORDSLAMPA/VINKRUS, porslin. Kina, 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått med motiv av drakar jagandes den flammande pärlan. Höjd 30 cm. Total höjd 40 cm.

Ej funktionstestad, slitage, krackelyr, mistor. Ett handtag med smärre lagning. Bränningssprickor.

Utropspris
4 000 SEK