Dekor i underglasyrblått med motiv av drakar jagandes den flammande pärlan. Höjd 30 cm. Total höjd 40 cm.
Ej funktionstestad, slitage, krackelyr, mistor. Ett handtag med smärre lagning. Bränningssprickor.