NORDISKA KOMPANIET, vitrinskåp, 1951.
Fanerat med teak. Glasad front och sidor. Textilklädda hyllplan. Utfällbar skiva. Två ljuspunkter invändigt. Kopplad benställning. Brickmärkt. Bredd 85 cm, djup 44 cm, höjd 171 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Märken. Smärre skador. El ej funktionstestad.