Förgylld brons. Sittande kvinna läsande bok. Vitemaljerad urtavla märkt "CHARLES LE ROY A PARIS". Längd 63, bredd 21,5, höjd 38 cm.
Modernt urverk som är skadat. Slitage. Sockelns fot saknas.