VICO MAGISTRETTI, Soffa och Fåtölj, "Maralunga" för Cassina, Italien, 1900-talets andra hälft.
Två-sits soffa med lösa plymåer i sits. Stoppad rygg och armstöd, klädsel av läder. Utfällbart ryggstöd på både soffa och fåtölj.
Soffa sitthöjd 37 cm. Längd 170 cm. Djup ca 85 cm.
Fåtölj sitthöjd 35 cm. Längd ca 105 cm. Djup 85 cm.
Bruksslitage. Smärre fläckar/märken.