HERMÈS, väska, "Birkin 35" limited edition, 2012.
Ljusgrått samt mörkgrått clemence med gråa stickningar och detaljer av Bandvaran (Varanus Salvator). Spänne samt lås i guldfärgad hardware. Med nycklar. Märkt "HERMÈS PARIS MADE IN FRANCE". Stämplar på spännets baksida. Fodrad med grått läder, invändigt två fack varav en med dragkedja. Ca 35 x 27 x 18 cm. Regnskydd samt box medföljer.
Mycket lätt bruksslitage med lätt slitage på hörn.
Potentiella köpare informeras att flera länder förbjuder import av objekt som innehåller material från exotiska träslag, hotade arter, inklusive men inte begränsat till korall, elfenben och sköldpadda. Följaktligen ska potentiella köpare vara bekanta med relevanta regler före budgivning om de vill importera detta objekt till ett annat land. Exportintyg medföljer.
Hermès är ett välkänt modehus som specialiserat sig på lyxartiklar som läder, prêt-à-porter, accessoarer och parfymeri. Förtaget grundades 1837 av fransmannen Thierry Hermès. Hans produktion var till en början främst hästartiklar som träns och sadlar. 1922 började handväskor tillverkas och 1929 släpptes den första klädeskollektionen i Paris. Hermés är kända för den så kallade” Kelly”-väskan, som Grace Kelly gjorde världsberömd på femtiotalet, och ”Birkin”-väskan som Jane Birkin var med och designade. På 1930-talet började företaget tillverka sidenscarves något som gjorde dem världsberömda. Modeföretaget var först med att införa dragkedjan i den franska läderproduktionen. Hermès produkter är alltid handsydda och av hög kvalitet. Modehuset tillverkar inte bara kläder och accessoarer utan även exempelvis silverprodukter och porslin.