BERTIL BULL HEDLUND, etsningar, 9 st (varav 1 litografi), signerade.
"Belgiskt landskap". P. 16 x 25,5 cm. "Parisboulevard". P. 12 x 16 cm. "Macaonfjäril larv och umbellat I". P. 6,5 x 13,5 cm. Bränningar. P. 10,5 x 12,5 cm. "Kaffet". P. 20,5 x 18 cm. Exlibris, "Dani Liebenfeld", "Gerard Bonnier". 9 x 6 cm, 9,5 x 7,5 cm. (Samramade)."Storkyrkan, Stockholm". (litografi) P. 25 x 18,5 cm. "Place de la Concorde". P. 31 x 36 cm. "Västkustminne". P. 22 x 28,5 cm.
Ej examinerade ur ram.
Bull-Hedlund, Bertil var en svensk målare, grafiker, tecknare och bokillustratör. Han studerade vid Tekniska skolan och Konstakademien i Stockholm. Under resor 1918-1922 till Köpenhamn, Paris och Italien odlade han bl.a. ett kubistiskt influerat måleri och i Tyskland lärde han känna George Grosz markabra efterkrigskonst. Först på 1930-talet övergick han helt till grafiken och bokillustrationen, där han blev en av de främsta i vårt land. Med humor och en frodig berättargåva förenade han både fantasi och kärlek till den realistiska detaljen. Hedlund tillhörde gruppen Falugrafikerna. I hans motivkrets återfinns symboliska och historiska mötesplatser såsom en cirkus eller ett café. Lyrisk naturupplevelse och bisarr fantasi möts i hans grafiska verk i etsning och torrnål. Men hans stora begåvning kommer bäst till sin rätt i bokillustrationerna bl.a. Svenska folksagor, Anatole Frances ”Thais” och Drottning Gåsfot.