SKRIVBORDSUTENSILIER, 4 delar, brons, jugend, design E. Engeström, Herman Bergmans konstgjuteri 1910-tal.

Mörkpatinerad med hamrad dekor och av vinlöv med druvor i relief. Skrivställ med bläckhorn, läskpappersvagga, ett par ljusstakar. Brevkniv med dekor av ekollon medföljer. L 13-28, h 8.

Slitage, repor.

Utropspris
3 000 SEK