Kista av ek med skuren dekor och beslag av järn. Fällbar front, invändigt med låda. Längd 140, bredd 58, höjd 74 cm.
Renoverad, kompletterad, omarbetad. Skador, slitage, lagningar, avslag, sprickor, maskstungen.