Skrin fanerat med alrot, mahogny och ljusare träslag. Locket med beslag av silver, oidentifierad mästare, möjligen Eksjö 1824. Längd 16, bredd 11, höjd 8,5 cm.
Smärre slitage, skador och lagningar. Del till lås och nyckel saknas. Fötter möjligen senare. Nyckel saknas.