Bestående av:
1 i famille rosefärger, med motiv av figurer, total höjd 21 cm (lock med nagg, troligen ej original).
1 i underglasyrblått mot celadon bakgrund, med motiv av figurer i trädgårdsmiljö, höjd 17 cm.
Slitage, mistor, bränningssprickor.