Dekor i famille rosefärger, med motiv av buddhistiska emblem, blommor i kejserlig smak. Med Qianlongs sigillmärke i rött, total höjd 20,5 cm.
Slitage, mistor. Lock med insides stjärnspricka. Smärre nagg på lock.