FAT, tenn, barock, Tyskland, 1700-tal.
Brätte med monogram CMH och daterat 1717 samt graverade lagerkvistar. Diameter 37 cm.
Åldersrelaterat slitage. Gravering a tergo 1958. Kantlagning.