Abrasher. Rödmelerad spegel med stor mörkblå medaljong och hörnornament med polykromt heratimönster. Mörkblå huvudbård med stiliserad växtranka.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar (varav några stela cherook), lagningar. Sidorna med smärre trampveck och skador.