Skrivbord fanerat med valnöt. Stomme av furu och ek. Tre lådor. Beslag av mässing. Mittersta lådans botten med påskrift: "Tillhört kabinetskammarherre G. Aminoff 19?5" samt "Inköptes 1909 genom kapten W. Bäcklin till Ryttmästare Gregor Aminoff Strandvägen 43 Stockholm". Bredd 85, djup 53, höjd 75 cm.
Skador. Slitage. Lagningar. Senare lås. Saknar ställvis trä och faner. Nyckel saknas.